Msza Święta

Msza Święta, czyli twoje spotkanie z Panem Jezusem.

Pewnie wiele razy zdarzało ci się, że oglądałeś ciekawą bajkę w telewizji a rodzice kazali ci się ubierać i iść do Kościoła na Mszę Świętą. Bardzo żałowałeś, że nie możesz oglądnąć bajki do końca, może nawet złościłeś się, że trzeba iść.

Co to jest Msza Święta?

Gdy odwiedzasz koleżankę lub kolegę w jego domu, zaczynacie się bawić. Opowiadacie sobie o innych, o szkole i o przygodach. Czas płynie szybko, później wracasz do domu, do rodziców. Rodzice kochają cię najbardziej na świecie, zawsze możesz im powiedzieć o swoich problemach, poradzić się a oni zawsze znajdą dla ciebie czas i chętnie porozmawiają.

Pan Bóg jest tatą wszystkich ludzi. On kocha ciebie jak rodzice i podobnie jak oni czeka na ciebie w swoim domu. Bardzo chce się z tobą spotkać, porozmawiać i pomóc ci. Dlatego zaprasza cię do siebie a tu na ziemi Jego domem jest Kościół. Uroczyste spotkanie z Nim, to Msza Święta.

Pomyśl, jak bardzo twoi rodzice byliby smutni, gdybyś do nich się nie odzywał, nie pytał o różne rzeczy. Podobnie Pan Bóg byłby bardzo smutny, gdybyś nie przyszedł do Niego chociaż jeden raz w tygodniu - w niedzielę.

Msza Święta jest więc twoim spotkaniem z Panem Bogiem.

Kto odprawił pierwszą Mszę Świętą?

Wiele lat temu, gdy Pan Jezus mieszkał na ziemi i uczył ludzi jak mają żyć i co powinni robić aby być dobrym dla innych, spotkał się na kolacji ze swoimi najwierniejszymi uczniami. Ta kolacja była wyjątkowa i nazywała się Ostatnią Wieczerzą a uczniowie to Apostołowie.

Podczas tej kolacji, Pan Jezus wziął chleb, zaczął go łamać i rozdał swoim uczniom. Później wziął kielich z winem i również rozdzielił między uczniów. Powiedział ważne słowa a na koniec: "czyńcie tak na Moją pamiątkę".

Ta kolacja była pierwszą Mszą Świętą, odprawił Ją sam Pan Jezus i przykazał aby takie Msze Święte zawsze odprawiać. Teraz Mszę Świętą odprawia Ksiądz, podobnie jak kiedyś Pan Jezus, również teraz jest chleb w postaci białego opłatka oraz wino. Jest dokładnie tak, jak kazał Pan Jezus.

Podczas Mszy Świętej, gdy Kapłan unosi w górę biały opłatek, przychodzi sam Pan Jezus. On jest na Ołtarzu i On jest gospodarzem, ty przychodzisz do Niego. Tej nocy, której Pan Jezus odprawił pierwszą Mszę Świętą, został pojmany a dzień później umarł za nas wszystkich na Krzyżu. Msza Święta jest pamiątką tych wydarzeń i naszym podziękowaniem dla Pana Jezusa.

Petrus